baner baner baner baner baner baner baner baner
Wyszukiwarka
 

Dzień Dawcy Szpiku w Jaraczewie

  • Obraz w galerii

 

W najbliższą niedzielę, 23 lutego 2014 r., w Sali Gimnastycznej w Jaraczewie, w godzinach od 09:00 do 18:00, będzie miała miejsce rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

 

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczpienie szpiku do dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwięszkyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, przy współpracy z Panią Natalią Świdurską, Panią Marleną Stachowiak-Pawlik oraz grupą pozostałych osób działających jako Wolontariusze przeciwko białaczce Jarocin i okolice, organizuje Dzień Dawcy Szpiku w Jaraczewie.

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Rejestracja dla potencjalnego dawcy jest BEZPŁATNA. Wszystkie koszty rejestracji wynosżące 250 zł pokrywa Fundacja DKMS Polska ze środkow własnych pochodzacych z darowizn od odsób prywatnych i instytucji. Liczy sie każda złotówka. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437. Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 375 000 (wrzesień 2013) potencjalnych dawców szpiku, a już 729 (wrzesień 2013) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

  • Obraz w galerii
Powrót